SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bordsuppsats 6994117
nr 699 4117
Bordsuppsats
nysilver, sent 1800-tal, AG Dufva, proviniens Eksjö Stadshotell, ( omgjord till lampfot)en, höjd: 50
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.400 kr
måndag 30 maj 2011
29/5 00:01:59
30/5 11:11:03
1.300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.